Maliye’den hekime 20.000 tl ceza


  • Temmuz 07, 2010
  • 2826

 

Dr. S.K. Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları uzmanı. 1996 yılında Göztepe SSK hastanesinde çalışırken Odamıza kayıt olmuş. Daha sonra 2000 yılında kamu görevinden ayrılarak İstanbul’da özel muayenehanesini açmış. 2005 yılında da muayenehanesini kapatarak Muğla’ya taşınmış ve burada muayenehane açmış. Ancak Odamıza muayenehanesini kapattığını ve Muğla’ya taşındığını bildirmemiş.


İstanbul Defterdarlığı hekimin üç yıldır vergisini ödemediği gerekçesiyle hekime 20.000 TL ceza verdi. Hekim kendisini 2005 yılında İstanbul’dan ayrıldığını, Muğla’ya yerleştiğini, Muğla Tabip Odası’na kaydolduğunu, Muğla’da muayenehane açtığını ve Muğla ilinde vergi beyanında bulunarak vergisini ödediğini söyleyerek ve Muğla’daki durumunu belgeleyerek savundu. Ancak İstanbul’dan ayrılırken İstanbul Tabip Odası’na bildirmediği için odamız kayıtlarında hekimin hala İstanbul’da muayenehanesi açık görülüyordu. Maliye’de bu kayıttan yola çıkarak muayenehaneyi halen açık kabul ederek cezada ısrar temektedir.

Hekim arkadaşımız ileride itirazında haklı çıkabilecek olsa bile, usul gereği öncelikle 20.000 TL cezayı yatırmak de daha sonra itirazını işleme koydurmak durumunda kalmıştır. Bu durumda hekimin Maliye’ye “işte her şey ortada” diyerek kendisini savunmaya çalışması sonucu değiştirmemektedir. Odamız meslekdaşımıza yardımcı olabilmek için yasal sınırlar içinde yapabileceği her şeyi yapmış fakat hekimin ihmali nedeniyle karşılaştığı olumsuzluğun giderilebilmesi noktasında bu aşamada yapılabilenler hekimin maddi kayba uğramasını engelleyememiştir.

Meslekdaşlarımızın ileride Dr. S.K. gibi mağdur olmamaları için,
 Mesleklerini serbest olarak icra etmeye başladıklarında Odamıza bildirmeleri,
 Daha sonra yer değiştirmeleri durumunda bilgilerini güncellemeleri
 Eğer serbest çalıştıkları yerden ayrılır ya da muayenehanelerini kapatırlarsa en kısa zamanda Odamıza bildirmeleri
gereklidir.

Bunları hekimin kendisinin bildirmemesi durumunda Odamızın bilgileri güncelleyebilmesi mümkün değildir. Maliye Bakanlığı’ndan talep geldiğinde de hekime ilişkin son kayıt bilgileri verilmek durumundadır.

MAĞDUR OLMAMAK İÇİN BİLGİLERİNİZİ GÜNCELLEYİN !

ODANIZ SİZE TELEFONUNUZ KADAR YAKIN !

İSTANBUL TABİP ODASI 


Bu HABERİ Paylaş!