Meslek Odalarından Akbelen Ormanları İçin Ortak Açıklama: Ormanların Katledilmesi Çevre ve İnsanlık Suçudur


  • Temmuz 31, 2023
  • 184

AKBELEN ORMANLARINDAN ELİNİZİ ÇEKİN! İKİZKÖY HALKININ YANINDAYIZ!

Muğla Akbelen Ormanları yurttaşların hukuki, meşru mücadelesine rağmen katlediliyor. 

Muğla'nın Milas ilçesine bağlı İkizköy'de Akbelen Ormanlarının maden sahası ilan edilerek; doğanın, ormanlık alanların ve yaban hayatının katledilmesi çevre ve insanlık suçudur.

Ormanlarımıza, yaşam alanlarımıza yönelik bu saldırıyı kınıyoruz!

Muğla'da yer alan 3 farklı termik santral için bugüne kadar binlerce dönüm ormanlık alan yok edildi. Termik santraller için açılan kömür madenleri nedeniyle bu bölgede 12 yerleşim alanı ortadan kaldırıldı. Maden alanlarında artık ürün ekilemiyor, ağaç dikilemiyor, arıcılık ve hayvancılık gerçekleştirilemiyor. 

Tüm bu doğa katliamları yeniden yaşanmasın diye, Akbelen Ormanlarına ve yaşam alanlarına sahip çıkan bölge halkına ve duyarlı kimselere uygulanan şiddet ve hukuksuz müdahaleler kabul edilemez. 

Unutulmamalıdır ki devletin öncelikli görevi; Anayasa ve Uluslararası Sözleşmeler gereği "Sağlıklı ve dengeli bir çevrede yaşama hakkını korumak, çevreyi geliştirmek, çevre sağlığını korumak ve çevrenin kirlenmesini önlemek"tir.

Ormanlık alanların taşıdığı bütün değerlerle birlikte korunması için; ilgili uzmanlar, bilim insanları ve meslek örgütlerinin hazırladığı rapor, görüş ve öneriler dikkate alınmalı; maden işletmeleri için verilen izinler iptal edilerek doğa karşıtı yatırım, proje ve uygulamalar derhal durdurulmalıdır. 

Bizler İstanbul Meslek Odaları Koordinasyonu olarak, İkizköy halkının direnişini destekliyor, ağaç kesiminin ve yaşanan tahribatın bir an önce durdurulması gerektiğini haykırıyoruz!

Akbelen'e Dokunma!     

TMMOB İl Koordinasyon Kurulu

İstanbul Barosu

İstanbul Tabip Odası

İstanbul Eczacı Odası

İstanbul Dişhekimleri Odası

İstanbul Veteriner Hekimler Odası


Bu HABERİ Paylaş!