Artık Yeter! Nefes Alamıyoruz: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nde Aynı Gece 4 Saldırı


  • Aralık 08, 2021
  • 1861

Sağlıkta şiddet hız kesmediği gibi artık sağlık çalışanlarını nefes alamaz hale getirdi. Şiddetin son durağı Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Çocuk Acil Servisi oldu. 7 Aralık 2021 gecesi nöbet tutmakta olan asistan hekimler 4 kez sözlü saldırı ve ölüm tehdidine maruz kaldı.

Şiddet olayları acil serviste sıra beklemek istemeyen kişilerin polikliniğe girerek asistan hekimlere hakaret ve tehdit yağdırmasıyla başladı. Saldırganlar bir yandan hakaret ederken asistan hekimlerin üzerine yürüdüler. Sağlık hizmeti verilmesini engellediler.
İlk olayın şokunu yaşadıkları halde çalışmaya devam eden asistan hekimler aynı gece içinde 3 kez daha sözlü saldırı ve tehdide maruz kaldılar. Bütün gece tedirgin şekilde çalışmak zorunda kalan meslektaşlarımız nöbet bitiminde bir açıklama yaparak bu duruma isyan ettiler. Hastane önünde asistan hekimlerle birlikte açıklama yapan Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Haluk Çokuğraş şunları söyledi: “Kınamaların artık yetersiz kaldığının farkındayız. Bir şeylerin değişmesi için daha kaç hekimin şiddete maruz kalması, kaç sağlık çalışanının hayatını kaybetmesi gerekir. Basında her gün istifa eden onlarca hekim haberi yayınlanıyor. Daha mesleklerinin başında bu kadar olumsuzlukla karşılanan genç hekimlerden nasıl bir performans beklenebilir? Korkarım bir süre sonra hasta olduğunuzda size bakacak hekim bulamayacaksınız. 5 dakika önce ağır küfürlere maruz kalan, ölümle tehdit edilen bir doktordan, hiçbir şey olmamış gibi hasta bakmaya devam etmesi beklenebilir mi? Ne yapalım, bizler de kendimizi savunmak için kendi güvenlik önlemlerimizi kendimiz mi alalım. Bankada sıra beklediği için banka memuruna saldırı oluyor mu? Ekmek kuyruğunda beklediği için fırıncılar dövülüyorlar mı? Devlet dairelerinde işleri yavaş yürüdüğü için çalışanlara saldırıda bulunuluyor mu? Yoğun hasta başvurusu altında cansiperane çalışan ve bu ülkenin en iyi yetişmiş çocukları olan genç doktor arkadaşların böylesi saldırılara maruz kalması nasıl kabul edilebilir. Toplumda oluşmuş olan hekimlerin ve diğer sağlık çalışanlarının; hakaret edilebilir, dövülebilir ve hatta öldürülebilir kişiler olduğu algısının son derecede tehlikeli bir boyuta ulaştığını görüyor ve yetkilileri bir kez daha göreve davet ediyorum. Bu saldırıları yapanlar en ağır bir şekilde cezalandırılmalı; sağlık hizmetlerinden ücretsiz yararlanmalarının önünü geçilmeli ve psikiyatrik tedaviye alınmalıdırlar.”

İstanbul Tabip Odası olarak sürecin takipçisi olduğumuzun bilinmesini istiyoruz. Yetkililerin sağlıkta şiddetin son bulması için acil, etkili adımlar atması gerektiğini bir kez daha dile getiriyoruz. Ülkeyi ve sağlık alanını yönetenleri emeğimizi değersizleştiren, bizleri hedef haline getiren söylem ve uygulamalardan vazgeçmeye çağırıyoruz. Güvenli ortamlarda çalışmak, mesleğimizi endişe duymadan yapabilmek istiyoruz. Artık yeter! Nefes Alamıyoruz!


Bu HABERİ Paylaş!