ŞEF ATAMALARINDA AKP'NİN 4. DALGASI


  • Ağustos 24, 2010
  • 1642

Sağlık Bakanlığı web sitesinde Bakanlığın Eğitim ve Araştırma Hastanelerine Klinik Şefi ve Klinik Şef Yardımcısı ataması yapılacağına ilişkin duyuru yapılması hekim kamuoyunda şaşkınlıkla karşılandı.

Bilindiği gibi Bakanlık şimdiye kadar sınavsız olarak üç kez  Eğitim ve Araştırma Hastanelerine Klinik Şefi ve Klinik Şef Yardımcısı ataması yapmış ve bu keyfi uygulama hekimlerin ve meslek örgütümüzün tepkisine yol açmıştı.

Bakanlık sonunda 1 Aralık 2008 tarihindeEğitim ve Araştırma Hastanelerine Klinik şefi ve Klinik Şef Yardımcısı atamalarını düzenleyen bir Yönetmelik yayınlamıştı.

Şimdi Bakanlığın daha birkaç ay önce yayınladığı kendi Yönetmeliğini yok sayarak yine keyfi olarak sınavsız bir şekilde Eğitim ve Araştırma Hastanelerine Klinik Şefi ve Klinik Şef Yardımcısı atamaya karar vermesi, AKP Hükümetinin hukukla ilişkisini göstermesi bakımından ibret vericidir.

Bakanlık bu kez Adana, Ankara, Bursa, Elazığ, Erzurum, Kayseri, Kocaeli, Konya, Sakarya ve Trabzon illerinde açtığı kadrolara atama yapacaktır. Tamamen keyfi olarak yapılacak bu atamalara karşı olduğumuzu belirtirken, Bakanlığa da madem böyle keyfi uygulamaları sürdürecekti, neden 1 Aralık 2008'de bir Yönetmelik yayınladı diye sormak istiyoruz.

AKP Hükümetini ve Sağlık Bakanlığı'nı kendi yayınladıkları Yönetmeliklere, bir başka deyişle hukuka uymaya davet ediyor, Türkiye'nin bir hukuk devleti olduğu inancımızı korumak istediğimizi bir kez daha belirtiyoruz.


Bu konuda geçen aylarda yayınladığımız broşür için tıklayınız.


Bu HABERİ Paylaş!