SAĞLIKTA DÖNÜŞÜM AKP'YE PAHALIYA PATLADI


  • Ağustos 24, 2010
  • 1630

2009 Yerel Seçimleri'nin resmi olmayan sonuçları kamuoyuna yansıdı. Bu sonuçlara göre AKP'nin düşüş sürecine girdiği görülüyor.
Kuşkusuz bu seçimler belediye başkanlarının seçildiği yerel seçimler, fakat gerek AKP lideri Erdoğan, gerekse muhalefet liderleri, bu seçimi AKP politikalarının bir referandumuna çevirdiler.

Özellikle Erdoğan gittiği heryerde belediye başkan adaylarına değil, kendisine, yani kendi yaptıklarına oy istedi.

AKP'nin yaptıklarından kuşkusuz bizi en çok Sağlıkta Dönüşüm Programı ilgilendiriyor. Sonuçlar gelince biz de AKP'nin Sağlıkta Dönüşüm Programı çerçevesinde Aile Hekimliği'ne geçtiği illerde durumunun ne olduğuna baktık.

Bugün itabariyle Aile Hekimliği'ne geçilen 35 ilde durum şöyle: 2004 seçimlerinde bu 35 ilin 29'unda belediye başkanlığı alan AKP, 2009 seçimlerinde bu illerden ancak 20 tanesinde belediye başkanlığı kazanabilmiş.

Sağlıkta Dönüşüm Programı (Aile Hekimliği) uygulanan illerde 2004 yılındaki belediyelerinden 10 tanesini diğer partilere kaptırırken, sedece Elazığ'ı DYP'den alabilmiş ki bu da esas olarak DYP'nin siyaset sahnesinden fiilen çekilmesiyle ilişkilidir.

Aslında bu durum AKP'nin İl Genel Meclisi oylarında da açıkça görülüyor. Sağlıkta Dönüşüm Programı çerçevesinde Aile Hekimliği uygulanan illerde genel olarak AKP çok ciddi oy kaybına uğradı.

Sonuçta Aile Hekimliği'nin AKP'ye oldukça pahalıya patladığını söyleyebiliriz. Daha ülkenin dörtte birinde Aile Hekimliği'ne geçmesine rağmen bu tokadı yiyen AKP'nin önümüzdeki günlerde pilot uygulamayı yaygınlaştırıken yoğurdu üfleyerek yiyeceği düşünülebilir.


Bu HABERİ Paylaş!