BİNLERCE KİŞİ İSRAİL' İN KATLİAMINI LANETLEDİ


  • Ağustos 24, 2010
  • 1749

 

Siyonist İsrail Gazze'ye yönelik kara harekatının başlaması üzerine İstanbul'da yüzlerce kişi İstiklal Caddesi'ne akın etti, yürüyüş düzenledi. Filistin dostları, sloganlarını Filistin halkı için haykırdı, “Diren Gazze seninleyiz” dedi.

İsrail'in dün akşam saatlerinde kara birlikleri ile başlattığı Gazze saldırısına karşı bugün Taksim İstiklal Caddesi'nde siyonistlere öfke yağdı. Yüzlerce Filistin dostu, Taksim'de sloganlarla Gazze'de direnişi selamlandı, siyonistlere öfke yağdırdı.

Taksim Tramvay Durağı'nda önce Özgür-Der üyeleri toplandı. Yaklaşık 300 kişi Filistin için dualar okudu, siyonist saldırıyı lanetledi. Eylem, siyonist İsrail bayrağının yakılmasıyla son buldu.

Ardından, Herkese Sağlık Güvenli Gelecek Platformu'nun çağrısıyla Taksim'e akın eden yüzlerce kişi bir araya geldi. Sendikalar, meslek örgütleri, siyasi ve parti ve platformların da aralarında yer aldığı bin kişi Filistin ve FHKC bayrakları açtı. “Diren Gazze seninleyiz” diye haykırdı. Filistin dostları, ABD ve İsrail ile tüm ilişkilerin kesilmesini istedi.

Daha kaç Filistinli'nin ölmesi gerekli

İstanbul Tabip Odası Genel Sekreteri Hüseyin Demirdizen, eylemde yaptığı açıklamada, dünyanın gözü önünde Gazze'de bir vahşet yaşandığını belirtti. İsrail'in emperyalist ABD ve işbirlikçilerinden güç aldığını ifade etti. “Ortadoğu'yu kan ve gözyaşına boğan bu saldırıyı lanetliyoruz” diye konuştu. Demirdizen, Filistin'e yönelik saldırı da Türkiye'nin de payı olduğunu ifade etti. Türkiye-İsrail Parlamento Dostluk Grubu'na işaret etti, “Acaba tüm milletvekillerinin istifası ve derneğin fesh olması için daha kaç Filistinli'nin ölmesi gerekir?” diye sordu.

İsrail ile tüm ilişkiler kesilsin

AKP'nin timsah gözyaşları döktüğünü ifade eden Demirdizen, hükümete bir çağrıda bulundu. Siyonist İsrail ve ona destek veren ABD ile tüm askeri, diplomatik ilişkilerin kesilmesini, yapılan tüm anlaşmaların iptal edilmesini, büyükelçilerin geri çağrılmasını istedi. Demirdizen saldırılar durmadan, Filistin toprakları terk edilmeden ve zararlar karşılanmadan görüşülmemesini istedi.

“Gün Filistin halkıyla dayanışmayı büyütme günü” diyen İTO Genel Sekreteri Demirdizen, sözlerini şöyle bitirdi: “Türkiye halklarını, işçi ve emekçilerin yüreği, Filistin halkının, Gazze halkının yanındadır. Yapılan bu alçakça saldırıyı bir kez daha kınıyoruz.”

Taksim'den Tünel'e Filistin aktı

Açıklamanın ardından yüzlerce kişi sloganlarla İstiklal Caddesi'ne akın etti. Polisin yürüyüşlere kapatmak istediği İstiklal Caddesi, yüreği Gazze ile atan Filistin dostlarının öfkeli sloganlarıyla çınladı. Bin kişi, en önde Filistin bayrağı taşıdı, Türkiyeli egemenlerini uyardı. Filistin öfkesini engel olamayan polis, yol üzerinde bulunan konsoloslukların 'güvenliğini' almaya çalıştı. Taksim Meydanı'ndan Tünel'e, sloganlar, konuşmalar bir an olsun dinmedi. Yürüyüş boyunca her köşede bir Filistin dostu, halka eyleme çağrısı yaptı.

Halk, yürüyüşe katıldı, alkışlarla tempo tuttu. Yürüyüşte sık sık “Emperyalizm yenilecek, direnen halklar kazanacak”, “Selam selam Filistin'e bin selam”, “Diren Filistin seninleyiz”, “Katil İsrail, işbirlikçi AKP”, “Daha fazla Filistin, daha fazla direniş” sloganları atıldı.


Bu HABERİ Paylaş!