Aile Hekimleri Olarak Emekliliğe Yansıyan İnsanca Yaşayacak Tek Ücret İstiyoruz!


  • Temmuz 12, 2023
  • 751

İstanbul Tabip Odası (İTO) olarak aile hekimlerine yapılacak düşük zammı kabul etmeyeceğimizi belirtmek için 12 Temmuz 2023 saat 12.30'da İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü önünde İSTAHED (İstanbul Aile Hekimleri Dernegi) tarafından düzenlenen basın açıklamasına katıldık. 

İstanbul Tabip Odası'nın yanı sıra İstanbul Aile Hekimliği Derneği (İSTAHED), Birlik ve Dayanışma Sendikası (BDS), Aile Hekimliği Çalışanları Sendikası (AHESEN) üyelerinin katıldığı açıklamada okunan metinde "Temmuz 2023 için yapılacağı açıklanan %17.55 zam oranı bizler için tam bir hayal kırıklığı olmuştur. Buradan uyarıyoruz, aile hekimliği çalışanları olarak gelirlerimizde hakettiğimiz iyileştirme yapılmadığı takdirde sistemden çıkışlar artacak ve Aile Sağlığı Merkezleri (ASM) tek tek kapanacaktır" denildi. 

"Bakan Koca sahadaki gerçekliği görmek zorunda"

Basın açıklamasında söz alan İTO Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Saffet Ercan, yüzde 17,5'lik zammın aile hekimlerini derinden üzdüğünü ve öfkelendirdiğini söyledi. Sağlık turizmiyle meşgul olan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın sahadaki nesnel gerçekliğe bakmadığını  belirten Ercan, "Bakan, koruyucu sağlık hizmetleri ne durumda, burada çalışan personel, hekimler ne durumda bunları görmek zorundadır, bunlar üzerinden bir politika üretmek zorundadır" dedi. 

"Bu seyyanen zam değil, ek ödeme"

İSTAHED Başkanı Dr. Esin Ayfer Çulha Dildök de "tüm memurlar gibi temmuz ayı içerisinde biz de memur zam oranını bekliyorduk fakat tasarıya ulaştığımız zaman gördük ki tasarının içinde 60 bin çalışanı olan 20 yıldır birinci basamağı sırtlayan aile hekimliğinin özel kanununun adı geçmiyor" açıklamasını yaptı. Dildök, 8 bin 77 TL seyyanen zam olarak sunulanın aslında bir seyyanen zam değil bir ek ödeme olduğunu, maaşın hiçbir yerine yansımayan ve emekliliğe etki etmeyen bir para olduğunu söyledi. 

"Bir elimizde stetoskop diğer elimizde hesap makinesi"

İSTAHED Genel Sekreteri Dr. Sercan Uluç'un okuduğu basın açıklamasında aile hekimlerinin ve ASM çalışanlarının açlık ve yoksulluk sınırının kıyısındaki maaşlar nedeniyle pes etme noktasına geldiği belirtildi. Uluç, yasa tasarısındaki zam önerisiyle şok olduklarını söyledi, ASM'lerin can çekiştiğini vurguladı. ASM'lerin onlarca sabit giderinin olduğunun hatırlatıldığı açıklamada "bir elimizde stetoskop diğer elimizde hesap makinesiyle çalışıyoruz" ifadeleri yer aldı. 

"Alın ASM'leri siz işletin"

BDS Marmara Şube Başkanı Dr. Ahmet Mehlepçi, "ya aile hekimliğinden vazgeçtik diye açık açık ifade edin ya da bu cari gider ödemelerini biz size verelim, alın bu ASM'leri siz işletin" sözleriyle zam oranına tepki gösterdi. 

"Bu zam oranıyla devam ettiremeyiz"

AHESEN 1 No'lu Şube Başkanı Dr. Gürsel Özer de, "biz eskiden sadece ev kiramızı nasıl öderiz derdindeydik, bu sorun devam ederken bir de artık ASM'leri nasıl idare ettiririz derdindeyiz, bu zam oranlarıyla bunların devam ettirilmesi mümkün değil" ifadelerini kullandı.


Bu HABERİ Paylaş!