Balkan Turu

14 Ekim 2023, Cumartesi Saat: 07:55 - 20 Ekim 2023, Cuma Saat: 19:30 839

Etkinlik Başladı

Balkan Turu (Vizesiz)

6 gece 7 gün

14 -  20 Ekim 2023

TUR HAKKINDA

Balkanların küçük ülkeleri birçok sürpriz barındırıyor bünyesinde. Tüm bu ülkelerin en güzel ortak paydası şanslı coğrafi konumlarıdır. Bu şans onlara kültürel olarak da zengin bir miras bırakıyor doğal olarak. Kısa bir zamanda bize hem kültürel hem tarihsel olarak yakın bu küçük Balkan ülkelerine bir nefes almak için gidiyoruz.

1.Gün İstanbul (Kosava) Priştine >> Prizen >> (Makedonya) Üsküp

Belirtilen saatlerde transfer araçlarımız ile sizleri evlerinizden alarak Sabiha Gökçen Havalimanı’na geçiyoruz. Sabiha Gökçen Havalimanı'ndan PC341 sefer sayılı Pegasus Hava Yolları uçuşu ile saat 07:55 de başlayacak olan yolculuğumuz sonrasında saat 09:35 de Priştine Havalimanı'na varıyoruz. Havalimanında bizi beklemekte olan tur aracımızla panoramik şehir turumuza başlıyoruz. Panoramik Priştine şehir turumuz sırasında saat kulesi, Gërmia Parkı ve I. Murad Hüdavendigâr'ın türbesini gördükten sonra güzel şehir Prizren'e hareket ediyoruz. Bayraklı Camii, Sinan Paşa Camii, Halveti Tekkesi ve Mehmet Paşa Hamamı'nı gördükten sonra öğle yemeği molamızı veriyoruz. Öğlen yemeğimizin ardından Makedonya’nın başkenti Üsküp’e hareket ediyoruz. Üsküp’e varışımızın ardından sırası ile Üsküp Kalesi, Mustafa Paşa Cami, Kurşunlu Han, Türk Çarşısı, Vardar Nehri ve üzerinde yer alan Taş Köprü, Makedonya Meydanı, Rahibe Teressa Heykeli, Eski Tren Garı tabii ki tarihin önemli karakteri olan Büyük İskender'in heykelini gördükten sonra otelimize giderek dinleniyoruz.

Konaklama: Üsküp

2. Gün: Üsküp >> Ohrid

Otelde aldığımız kahvaltının ardından Bitola'ya (Manastır) hareket ediyoruz. Manastır şehir gezimiz sırasında göreceğimiz yerler sırası ile Şirok Sokak, Türk Çarşısı, ayrıca Atatürk’ün mezun olduğu askeri lise ve bu lisede bulunan Atatürk Anı Odası'nı ziyaret edip Ohrid’e gidiyoruz. Ohrid şehir gezimiz sırasında antik tiyatro, Samoil Kalesi, Kiril alfabesinin kurucuları olarak bilinen Metodios ve Saint Kiriles Anıtı, Çınar Meydanı görülecek yerler arasında. Bir sonraki durağımız ise Ohrid Gölü'nü besleyen kaynak suların olduğu St. Naum Bölgesi. St. Naum Manastırı ve kaynak suların olduğu bölgeyi de gezdikten sonra Ohrid’e geri dönüyoruz. Akşam misafirlerimiz ile Balkan gecesine gidiyoruz.

Konaklama: Ohrid

3. Gün: Ohrid (Makedonya) >>(Arnavutluk) Tiran >> İşkodra

Otelde kahvaltının ardından Arnavutluk’un başkenti Tiran’a hareket ediyoruz. Arut halkı Balkanlar'ın yerlileri olarak bilinmektedir. 450 yıl Osmanlı hâkimiyetinde kaldıkları için kültürlerinden de çok etkilenmişlerdir. Tiran’a varışımızın ardından panoramik olarak parlamento binasını, cumhurbaşkanlığı sarayını, eski lider Enver Hoca’nın mezarını görüyoruz. Sonrasında yaya olarak Ethem Bey Camii'ni ziyaret ediyor, İskender Bey Heykeli’ni görüyoruz. Opera bale ve milli müze binalarını da dışardan fotoğraflıyoruz. Tiran gezimizin ardından İşkodra’ya hareket ediyoruz. Göl, çarşı, kiliseler ve cami gezilerinin ardından İşkodra’da bulunan otelimize yerleşiyoruz.

Konaklama: İşkodra

4. Gün: (Karadağ) Budva >> Kotor

Sabah otelimizden ayrılıp Karadağ’a doğru yola çıkıyoruz. Yolumuzun üzerinde zamanında balıkçıların yerleşim alanı olan bir adanın kamulaştırılması ve satılması ile günümüzde jet sosyetenin tatil yeri olan muhteşem St. Stefan’ı fotoğraflıyoruz. Bir sonraki durağımız Budva. Budva’da eski şehri geziyoruz. Budva sokaklarında fotoğraf çekiyoruz. Ardından Unesco Dünya Mirasları Listesi’nde yer alan Kotor’a gidiyoruz. Şehirde gezimizi yapıp, dar sokaklarda kendimizi bulacağız. Bol bol fotoğraf çekip büyülü kenti seyredeceğiz. Kotor’u gezdikten sonra konaklama için Trebinje’de bulunan otelimize hareket ediyoruz.

Konaklama: Trebinje

5. Gün (Saraybosna) Poçitel >> Blagaj >> Mostar >> Saraevo

Otelde alınan sabah kahvaltısından sonra ilk durağımız aslına uygun restore edilmiş Türk izlerini taşıyan tarihi Türk köyü Poçiteli’yi ziyaret ediyoruz. Osmanlı İmparatorluğu'nun sınırdaki karakol köyü konumundaki, Unesco Dünya Mirasları Listesi'nde yer alan Poçitel, 1471 yılında Osmanlı İmparatorluğu'na geçmiş ve elden çıktığı 1878 yılına kadar stratejik önemini korumuştur. Osmanlı mimarisinin en güzel örneklerinden biri olan köyde çok güzel fotoğraflar çekebilirsiniz. Kuleye tırmanış ve kule başından Neretva Nehri'ni izliyoruz. Ardından Blagaj’a doğru yola çıkıyoruz. Blagaj’da, Sarı Saltuk Dergahı, gözlere güzellik veren ruhları dinlendiren 550 yıldır yaşayan Alperenler Tekkesi'ni ziyaret ve kaynağına hala ulaşılamamış Buna Nehri kıyısında çaylarımızı içtikten sonra Mostar’a hareket ediyoruz. Mostar’a varışımızla birlikte yapacağımız şehir turunda göreceğimiz en önemli eser şehrin simge yapısı Mostar Köprüsü olacak. Şehrin kalbinden geçen Neretva Nehri'ne Mimar Sinan'ın öğrencilerinden Mimar Hayreddin tarafından 1566 yılında 456 adet kalıp taş ile inşa edilen Mostar Köprüsü şehre de adını verecek kadar önemli bir Osmanlı şaheseredir. Köprü, savaş esnasında 1993 yılının kasım ayında Hırvat topçularının günlerce süren ateşi sonucunda yıkıldı. Türkiye Cumhuriyeti başta olmak üzere, Unesco ve Dünya Bankası'nın da desteğiyle bir Türk firması tarafından, nehirden çıkan orijinal taşlar da kullanılarak yeniden inşa edilen köprü 2004 yılında tekrar açılmıştır. Oldukça eski bir şehir olan Mostar’ın Arnavut kaldırımlı dar sokaklarından yürüyerek ulaşacağımız Koski Mehmet Paşa Camii göreceğimiz bir diğer önemli eser olup, aynı zamanda en güzel köprü fotoğrafını çekebileceğimiz noktadır. Mostar gezimizin ardından Saraevo’ya hareket ediyoruz.

Konaklama: Saraevo.

6. Gün Saraybosna Saraevo >> (Sırbistan) Belgrad

Sabah otelde alacağımız kahvaltımızın ardından Saraevo'nın su kaynağı Vrelo Bosne'yi gezeceğiz. Burası küçük göl ve şelalelerden oluşan doğal bir park konumundadır. Bir sonraki durağımız ise yakın zamanda yaşanan iç savaş sırasında yapılmış olan hayat tüneli. Tünelin açık olan bölümü ve müzeyi geziyoruz. Saraevo şehir turuyla günümüz devam ediyoruz. Balkanlar'ın en büyük ve tanınmış çarşılarından olan Baş Çarşı ilk göreceğimiz tarihi mekan. Yaya olarak gerçekleştireceğimiz şehir turumuz da; Gazi Hüsrev Bey Camii ve kütüphane binası, katolik katedrali ve ortodoks kilisesi, Birinci Dünya Savaşı’nın gerçekleşmesinde sebep olarak görülen suikastın gerçekleştiği Latin Köprüsü ve Milyaçka Nehri'ni göreceğiz. Saraevo gezimizin ardından Belkrad’a hareket ediyoruz.

Konaklama: Belgrad

7.Gün (Sırbistan) Belgrad >> İstanbul

Kahvaltımızın ardından Belgrad şehir turumuza başlıyoruz. Yeni Belgrad ve eski Belgrad arasında akan Sava Nehri'nden geçtikten sonra tarihi Belgrad yapıları karşımıza çıkıyor. Aracımızdan iniyor ve turumuza yaya olarak devam ediyoruz. Önce Belgrad’a Osmanlı'dan kalan tek cami olan Bayraklı Camii'ni geziyoruz. Sonra Belgrad’ın en güzel yeri olan Kalemegdan’a çıkıyoruz. Kalemegdan (Kale Meydan) tarihi yapıları ve Sava Nehri'nin Tuna Nehri'yle birleşmesini görebileceğimiz en güzel yer. Kale içinde bulunan İstanbul Kapısı, Sokullu Mehmetpaşa Çeşmesi, Özgürlük Anıtı, Osmanlı topunu görebileceğiz. Kalemegdan’dan çıktıktan sonra Knaz Mihaylo Caddesi'ne gideceğiz. Belgrad gezimizi tamamladıktan sonra Belgrad Havalimanı'na gidiyoruz. Belgrad Havalimanı'ndan PC374 sefer sayılı Pegasus Hava Yolları uçuşu ile saat 16:50’de uçağa biniyoruz. 19:30’da Sabiha Gökçen Havalimanı’na iniyoruz. Turumuzun sonunda İstanbul'dan gelen misafirlerimizi transfer araçlarımız ile evlerine bırakıyoruz.

Dahil Olanlar

 • Pegasus ile İstanbul Sabiha Gökçen -Priştine Gidiş Uçak Bileti
 • Pegasus ile Belgrad- İstanbul Sabiha Gökçen Dönüş Uçak Bileti
 • 6 Gece Otel Konaklama
 • Türkçe Rehberlik
 • Yerel Rehberlikler
 • 6 Kahvaltılar
 • 5 Akşam Yemekleri
 • Yemekli Balkan Gecesi
 • St. Naum Tekne Turu
 • Özel Aracımızla Şehirler arası Ulaşım
 • Tur Programında Yazan Bütün Geziler
 • Panoramik şehir turları
 • Şehir Vergileri
 • Seyahat ve Kaza Sigortası

Haric Olanlar

 • Öğlen Yemekleri
 • Müzelerin Giriş Ücretleri
 • Yurtdışı Çıkış Harcı
 • Şahsi Harcamalar
 • Bahşişler

Ücret: 2 Kişilik Odada Kişi Başı 940 Euro, Tek kişi Konaklama Farkı 230 Euro

Kayıt: Düş Patikası Turizm 0212 975 08 75 –  0 530 669 12 92  info@duspatikasi.com