İSTANBUL TABİP ODASI, DİŞHEKİMİ SEVİNÇ ÖZGÜNER İNSAN HAKLARI BARIŞ VE DEMOKRASİ ÖDÜLÜ


  • Ağustos 24, 2010
  • 1822

23 Mayıs 1980 tarihinde Mecidiyeköy’deki evinde demokrasi düşmanı katiller tarafından öldürülen, barış ve demokrasi savaşçısı TTB Merkez Konseyi üyesi Dişhekimi Sevinç Özgüner’in anısını yaşatmak, insan hakları barış ve demokrasi mücadelesini teşvik etmek amacıyla her yıl verilmektedir.

JÜRİ : DİSK, KESK, TMMOB, İHD, İstanbul Dişhekimleri Odası, THİV, İstanbul Tabip Odası, İTO İnsan Hakları Komisyonu’ndan oluşmaktadır. (Kendilerine bir çok adayı değerlendirdikleri için ve göstermiş oldukları katkılar nedeni ile teşekkür ederiz).


EMİNE ARSLAN

DESA deri fabrikasında işçi olarak çalışırken sendika üyesi olduğu için işten çıkartıldı. Arslan tüm baskılara karşın sendika üyeliğine ve fabrika önünde yürüttüğü direnişe devam etti.

Temel bir insan hakkı olan sendikalaşma ve sendikalaşma özgürlüğüne yönelik saldırılara karşın, yılgınlığa düşmeden mücadelesini sürdürdü. Türkiye ve Avrupa kamuoyunda direnişi örnek gösterildi.

Emine Arslan 2008 yılı içerisinde bütün işçilerin ve özellikle de kadın işçilerin; sendikalı, onurlu ve insanca yaşama, çalışma talebinin simgesi oldu.


ENGİN ÇEBER

28 Eylül 2008'de İstanbul'un Sarıyer İlçesi'nde yasal bir dergiyi satarken gözaltına alındı. İstinye Polis Karakolu'nda işkence gördü. Tutuklandı. Gönderildiği Metris Cezaevi’nde işkence sürdü. Sağlığı ağır bir biçimde bozulunca Şişli Etfal Hastanesi Yoğun Bakım Servisi'ne götürüldü ve burada yaşamını yitirdi.

Avukatlarının talebi ile otopsisine katılmak üzere Odamızca bir Adli Tıp Uzmanı bilirkişi olarak tayin edildi. İşkence sonucu ölümünün gerçekleştiği tesbit edildi.  Engin Çeber, ülkemizde işkencenin sürdüğünü, işkencenin münferit olmadığını olabilecek en ağır bedel ile yaşamını yitirerek kamuoyuna gösterdi.
2008 yılının en önemli insan hakları ihlallerinden birisi olması ve kamuoyunda işkencenin varlığına dikkat çekmek amacıyla Engin Çeber’e ödül verildi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Anasayfa


Bu HABERİ Paylaş!