1 MAYIS, 1 MAYIS ALANINDA KUTLANDI


  • Ağustos 24, 2010
  • 1797

DİSK, KESK, TMMOB ve TTB tarafından düzenlenen 1 Mayıs “iş, aş, barış” mitingi, 1 Mayıs alanında binlerce işçi ve emekçinin katılımıyla gerçekleşti.

1 Mayıs günü, önceden kararlaştırıldığı gibi sabahın erken saatlerinde Şişli Etfal Hastanesi’nde toplanan hekimler, düzenleme komitesinin oluşturduğu korteje katıldılar. Ancak DİSK’in yürüyüşü kararlaştırılan saatten daha arken başlatması nedeniyle hekimlerin bir bölümü kortejin gerisinde kaldı.

TTB Merkez Konseyi ve İstanbul Tabip Odası Yönetim Kurulu üyelerinin ve kalabalık bir hekim grubunun da içinde yer aldığı kitle, Şişli’den 1 Mayıs alanına giden barikatlarla dolu caddeyi kararlı adımlarla ve barikatları aşa aşa katetti. Bu sırada caddeye açılan sokaklardan korteje katılmak isteyen emek dostlarının zorbaca engellenmesi işçiler ve emekçiler tarafından tepkiyle karşılandı.

30 YILLIK HASRET SONA ERDİ

Bilindiği gibi sermaye ve egemen sınıflar, tertipledikleri 1977 Kanlı 1 Mayıs’ından sonra her türlü provakasyon ve zorbalıkla 1 Mayıs meydanını işçi sınıfına ve emekçilere kapatmışlar, işçilerin ve emekçilerin bayramlarını kutlamalarına izin vermemişlerdi.

Son yıllarda 1 Mayıs alanını sermayeden geri alabilmek, Türkiye işçi sınıfı ve emekçiler için bir namus borcu haline gelmiş, emekçiler bunu gerçekleştirebilmek için var güçlerini ortaya koymuşlardı. Geçen yıl sermaye, işçi sınıfı ve emekçilerin bu taleplerini şiddeti tırmandırarak ezmeye çalışmış, hatta Şişli Etfal Hastanesi’nin Acil servisini gaz bombalarıyla boğacak kadar gözünü karartmıştı.

Bu yıl her zamankinden daha direngen bir duruşla sermayenin karşısına çıkan emek önderleri, 1 Mayıs alanını sermayenin elinden almaya ve gerçek sahibine, Türkiye işçi sınıfına geri vermeye kararlıydı. Buna rağmen kortej Taksim gezi parkına ulaştığında yürekler neredeyse duracak gibi oldu. 1 Mayıs alanı, artık sadece birkaç adım ötedeydi. Acaba 30 yıl sonra emekçiler yeniden 1 Mayıs meydanına şanlı bayraklarıyla girebilecekler miydi? 

BUGÜNLERİ DE GÖRDÜM YA, ÖLSEM DE GAM YEMEM GAYRI

Kortej 1 Mayıs alanının önüne geldiğinde, kalabalıkta büyük bir dalgalanma oldu. Polisler birden işçilerin ve emekçilerin önünden yittiler. Bir an durgunluktan sonra kortej içinden Türkiye işçi sınıfının şanlı bayraklarını taşıyan gençler öne fırladı ve Taksim Anıtı’na tırmanarak emeğin bayrağını 30 yıl dan sonra yeniden 1 Mayıs alanına diktiler.

Kalabalığın arasında 1977 Kanlı 1 Mayıs’ını yaşamış, 12 Eylül faşizminde işkencehaneleri ve zindanları görmüş, daha sonra Zonguldak işçileriyle birlikte yeniden emek hareketine omuz vermiş, yürekleri emek için, emeğin mücadelesi için atan hekimler vardı. Kuşkusuz 1 Mayıs alanının sermayeden geri alınması emeğiyle geçinen bütün emekçi hekimler için önemliydi, fakat bu anın, hayatlarını işçi sınıfının mücadelesine adamış, bu yolda bedeller ödemiş hekimler için bambaşka bir anlamı vardı. Bu hekimler işçi sınıfının bayraklarını yeniden Taksim Anıtı’nda görünce gözyaşlarını tutamadılar.

BAYRAM GİBİ BAYRAM

Daha sonra emek önderleri DİSK otobüsünün üzerinden günün anlam ve önemini belirten konuşmalar yaptılar. Kazancı Yokuşu başında 1977 1 Mayıs’ında yitirilenler  anıldı. Halaylar çekildi, devrim şarkıları ve yıllardır özlemle beklenen 1 Mayıs Marşı coşkuyla söylendi.

1977 1 Mayıs’ında yine 1 Mayıs meydanında olanlar, arkadaşlarına o gün durdukları yeri gösteriyorlardı. Yeniden işçi sınıfının şanlı bayraklarıyla donatılan Taksim Anıtı önünde anı fotoğrafları çektirildi. Eski kuşaklar ile gençler 1 Mayıs’ı, işçi sınıfının ve emekçilerin birlik, mücadele ve dayanışma gününü el ele, hep beraber, bir bayram havasında kutladılar.

İSTANBUL TABİP ODASI’NIN 1 MAYIS AFİŞİ

İTO web sayfasında yayınlanan ve İTO yayın organı e-Bülten’in 1 Mayıs 2009 sayısının kapağında yer alan 1 Mayıs afişi, hekimlerden yoğun övgüler aldı.

Tarihte işçi sınıfının ve emekçilerin mücadelesine önderlik etmiş ve kimileri bugün de etmekte olan, dünyanın dört bir köşesinden hekimlerin, siyasi ayrım gözetilmeksizin bir araya getirildiği afişi beğenen Türkiye’nin birçok ilinden hekim dostlarımız, telefon açarak, elektronik postalar ile tebriklerini ve övgülerini ilettiler. Biz de buradan kendilerine ilgileri için teşekkür ederiz.


Bu HABERİ Paylaş!