HEKİME ŞİDDET OLAYLARINA HER GÜN BİR YENİSİ EKLENİYOR


  • Ağustos 24, 2010
  • 1656

HÜKÜMETİ, SAĞLIK BAKANLIĞI’NI, SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜNÜ, BAŞHEKİMLERİ, TÜM YETKİLİLERİ SAĞLIK ÇALIŞANLARINA YÖNELİK ŞİDDETE KARŞI CİDDİ ÖNLEMLER ALMAYA ÇAĞIRIYORUZ

 

10 Nisan 2009 Cuma günü Vakıf Gureba Hastanesi Ortopedi Kliniği'nde görevli meslektaşımız Doç. Dr. Kahraman Öztürk bir hastanın saldırısına uğrayarak yaralanmıştır. Kafatasında kırıklar bulunan meslektaşımız halen Vakıf Gureba hastanesinde, yoğun bakımda müşahade altında tutulmaktadır.

 

Hekimlere yönelik şiddet olaylarında bu olayın son olmadığının dehşetle farkındayız; kaygımız, tepkimiz her geçen gün büyümektedir. Hekimler, sağlık çalışanları işlemeyen sağlık sisteminin sorumluları olarak gösterilmekte ve hedef tahtası haline getirilmektedir.

 

Sağlık kurumlarında can güvenliğimiz olmaksızın, adeta kelle koltukta görev yapmaktayız. Kaygılarımızı, tepki ve taleplerimizi ısrarla ifade etmemize rağmen ne yazık ki yetkililer şiddet olaylarını seyretmekle yetinmektedirler.

 

Meslektaşımızın hayati tehlikeyi atlatıp bir an önce sağlığına kavuşmasını diliyor ve yetkililere bir kez daha sesleniyoruz: Sağlıkta yaşanan sorunların sorumlusu bizler değiliz. Yetkililer vatandaşı ve sağlık çalışanlarını karşı karşıya getiren uygulamalardan vazgeçmeli, sağlık alanında derhal ciddi önlemler almalıdır.

 

İSTANBUL TABİP ODASI YÖNETİM KURULU


Bu HABERİ Paylaş!