MÜCADELE EDEN KAZANIYOR


  • Ağustos 24, 2010
  • 1920

 

İstanbul Tıp Fakültesi öğrencilerinin Tıp Öğrencileri Komisyonu ve Genç Sen olarak başlattığı açlık grevi 8 Ocak Perşembe 2009 tarihinde zaferle sona erdi.

Tıp öğrencileri açlık grevine SSGSS yasasının eklenmesi “unutulan” bir maddesi yüzünden işten atılan 20 bin öğrencinin işe geri alınması ve yasa yürürlüğe girmesine rağmen çalıştırılıp 1,5 aylık maaşları ödenmeyen öğrencilerin maaşlarının ödenmesi için başlamışlardı.

Talepleri kabul edilene kadar 2'şer gün 3'er kişilik ekiplerle süresiz açlık grevine girdiklerini ilan eden öğrenciler gündüzleri öğrenci kantini önünde, geceleri ise İstanbul Tabip Odası'nda grevlerini sürdürüyorlardı. Yılbaşına Çapa Tıp bahçesinde açlık grevinde giren öğrencilerin kararlılığı bir kamuoyu oluşturdu.

Milletvekillerinden demokratik kitle örgütlerine ve sendikalara değin birçok ziyaretçiyi ağırlayan grevciler direnerek hak alma mücadelelerini zaferle sonuçlandırdılar.

8 Ocak Perşembe günü DTP milletvekili Sebahat Tuncel'in yardımıyla Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik ile bir görüşme ayarlayan açlık grevciler Meclis’e gittiler. Bu sırada TBMM önündeki UYARIYORUZ eylemini Genç Sen ve Çapa TÖK'e destek için gelen Ankara TÖK gerçekleştirdi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik ile görüşmeyi sağlayan Sebahat Tuncel, öğrencilerin taleplerini Çapa Genç Sen'in açlık grevi ile duyduğunu ve öğrencilerin sorunlarını anlatması için bakandan randevu istediğini belirtti. İşten atılan öğrencilerle ilgili taleplerini dile getiren tıp öğrencileri Türkiye genelinde bu konuda yapılan eylemleri ve Çapa yerelindeki açlık grevini anlattılar.

Bakan Çelik, açlık grevinden haberdar olduğunu, kendisinin de bu mağduriyet için bir ek yasa paketi hazırladığını ve şubat ayı ortasında öğrencilerin işe geri alınması için gerekli yasal düzenlemelerin yapılacağını söyledi. Gasp edilen maaşlar içinse YÖK ile görüşeceğini ve bu hak ihlalinin de kısa sürede ortadan kaldırılacağı sözünü verdi. Bakanın sözlerini mecliste basın toplantısında dile getiren Genç Sen'li ve TÖK'lü tıp öğrencileri meclis haber portalında şu şekilde yer aldılar:

DTP'Lİ TUNCEL'İN BASIN TOPLANTISI...
 
DTP İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel, Öğrenci Gençlik Sendikası üyeleriyle birlikte Parlamentoda düzenlediği basın toplantısında, Sosyal Güvenlik Reformunun, toplumun tüm kesimini olumsuz etkilediğini ifade etti.

DTP İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel, bugün Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik ile görüştüklerini, Bakanın kendilerine, öğrencilerin yarı zamanlı çalışmalarını yeniden sağlayacak bir düzenlemeyi Meclise getireceklerini söylediğini bildirdi.

Öğrenci Gençlik Sendikası (Genç-Sen) üyeleriyle TBMM'de basın toplantısı düzenleyen Tuncel, Sosyal Güvenlik Reformunun, toplumun tüm kesimini olumsuz etkilediğini ifade etti. Reformun ilk mağdurlarının öğrenciler olduğunu, yükseköğretim kurumlarında yarı zamanlı çalışan 20 bin öğrencinin, işveren primlerinin yükseltilmesi nedeniyle işten çıkartıldığını savunan Tuncel, işten çıkartılan İstanbul Üniversitesi (İÜ) öğrencilerinin de açlık grevi başlattığını söyledi. Tuncel, kendilerini ziyarete gelen Genç-Sen üyesi üniversite öğrencileri ile bugün, Bakan Çelik'i ziyaret ettiklerini belirterek, Çelik'in kendilerine öğrencilerin yarı zamanlı çalışmalarını yeniden sağlayacak bir düzenlemeyi Meclise getireceklerini söylediğini kaydetti.

İÜ Tıp Fakültesi öğrencisi ve Genç-Sen üyesi Zeynep Varol da Bakan Çelik'in mağduriyetlerini gidereceğini söylemesinin ardından, 11 gün önce başlattıkları açlık grevini sona erdireceklerini bildirdi.


Bu HABERİ Paylaş!