Bir Seçimi Daha Geride Bıraktık... İstanbul Tabip Odası’nı Yönetme Görevini Üstlenmesi İçin Bizleri Seçen Meslektaşlarımıza Teşekkür Ediyoruz


  • Mayıs 09, 2024
  • 647

Sevgili meslektaşlarımız,

İstanbul Tabip Odası’nın kıymetli üyeleri;

2024-2026 döneminde İstanbul Tabip Odası’nı yönetme görevini üstlenmesi için Demokratik Katılım Grubu’ndan aday olan bizleri seçtiniz. Teveccühünüze layık olmak için var gücümüzle çalışacağımıza emin olabilirsiniz.

İstanbul Tabip Odası seçimlerinde hekimlik mesleğine, sağlığa, sağlık sistemine, meslek odasına, topluma, siyasete, insana, dünyaya aynı pencereden bakan grupların yarıştığını söyleyemeyiz. Ancak mevcut sonucu da “düşmana karşı kazanılan bir zafer” olarak da elbette görmüyoruz. Seçim sürecinde ve Genel Kurulu’muzda, diğer grupların dile getirdiği yapıcı eleştirileri ve önerileri dikkate alacağımızın bilinmesini isteriz.

Seçim sürecinde hep vurguladığımız gibi bugün Türkiye’deki çökmüş sağlık sisteminin ve her geçen gün yıpranan meslek itibarımızın esas sorumlusu mevcut siyasal iktidardır. Sorunun kaynağı siyasi alanda ise, çözümün kaynağı da orada demektir. Ancak elbette meslek odamızı bir siyasi parti gibi yönetmeyi önermiyoruz, hedeflemiyoruz.

Bugün Türkiye’de siyaset yapmamak demek, mevcut siyasi iktidarın sağlık alanı başta olmak üzere diğer alanlardaki icraatlarını en azından zımnen ve örtük şekilde onaylamak anlamına gelir. Siyaset yapmamanın varacağı yer, iktidarın hekimlere neyi uygun görüyorsa onun üstünden pazarlığa girmek ve iktidarın taviz vermesini ummaktır.

Değerli meslektaşlarımız,

Evet, bir seçimi daha geride bıraktık. Seçimi Demokratik Katılım Grubu kazanmış olsa da esas kazanılması gereken, mesleki bağımsızlığımız ve meslek itibarımız; hak ettiğimiz özlük haklarımıza kavuştuğumuz şiddetsiz bir çalışma ortamı; demokrasinin, insan haklarının, hukukun üstün olduğu, her bir hekimin bu topraklarda gönüllü ve istekli olarak çalışmak isteyeceği bir ülke olmalıdır.

Önümüzdeki dönemde de hekimlik ve sağlık alanı başta olmak üzere sağlığı ve sağlık alanını doğrudan etkileyen ülkenin sorunlarına dair de hekimleri ve halk sağlığını gözeten bir yaklaşımla müdahale eden, söz söyleyen ve mücadele eden bir tabip odası olacağız.

Bu hedeflerimize siz meslektaşlarımızın desteği olmadan ulaşamayacağımızın bilincindeyiz. Ne mutlu ki, bu mücadelemizi yürütebileceğimiz bir meslek odamız var. Gelin, bu mücadeleyi hep birlikte verelim.

İstanbul Tabip Odası 

Yönetim Kurulu

                                                                                         

 

 


Bu HABERİ Paylaş!