100. Yılında Cumhuriyet'in Çınarlarıyla Buluştuk


  • Kasım 01, 2023
  • 898

Cumhuriyet'in 100. yılında İstanbul Tabip Odası (İTO) ve ülkemiz tıbbının duayenleriyle buluştuk. Moderatörlüğünü İTO Başkanı Dr. Nergis Erdoğan'ın yaptığı ve Prof. Dr. Coşkun Özdemir'in konuşmacı olarak yer aldığı etkinlikte Dr. Osman Öztürk "Cumhuriyet Dönemi Sağlık Politikaları" üzerine sunum gerçekleştirdi. 

31 Ekim Salı günü, İTO Cağaloğlu binasında düzenlenen etkinliğe katılım yoğun oldu. Etkinliğin açılış konuşmasını Dr. Nergis Erdoğan yaptı. Dr. Erdoğan, Cumhuriyet'in 100. yıl coşkusunun çok önemli olduğunun altını çizdi ve cumhuriyetin sağlık alanında yaptığı atılımların önemine değindi. Dr. Nergis Erdoğan, kuşaklar arası aktarımın en önemli koşulunun çınarlarla fidanları buluşturmak olduğunu söyledi.  

Dr. Nergis Erdoğan’ın açılış konuşmasının ardından Dr. Osman Öztürk “Cumhuriyet Dönemi Sağlık Politikaları” üzerine bir sunum yaptı. Dr. Öztürk, demokratik laik ve sosyal bir cumhuriyet için, kamucu toplumcu bir sağlık sistemi için her zamankinden daha fazla mücadele etme zamanı olduğu vurguladı. 

Sunumun ardından kürsüye İTO geçmiş dönem başkanlarından Prof. Dr. Coşkun Özdemir çıktı. Dr. Özdemir, Cumhuriyet'in ilk yıllarını anlattı, hekimlik deneyimlerini paylaştı. 1929 yılında doğduğunu söyleyen Dr. Özdemir "bana sorsalar bu 90 yılın en iyi 10 yılı hangisidir diye, ilk 10 yıl derim. Ben ilkokul 4. Sınıftaydım, 1938'de Atatürk’ü kaybettik. Ben 1940 senesinde ilkokulu bitirdim şunu daima söylüyorum; Türkiye talihsiz bir ülke bundan en ufak şüphem yok çok talihsiz. Atatürk “bir memleketin özgürlüğü bağımsızlığı söz konusu değilse savaş bir cinayettir” diyor. Bu bir Atatürk hümanizmidir benzeri yoktur. Demokrat Parti’yi kuran toprak sahipleri, Halkevleri ve Köy Enstitülerini, iki aydınlanma odağını kapattı. Demokrat Parti döneminde 6-7 Eylül faciasını yaşadık tam bir vahşettir.  12 Eylül darbesinde ben tabip odası başkanıydım. Oda kapandı arkadaşlarım hapishanelere girdi. Annemin bilezikleri ile okudum bütün dünyayı gördüm. Türkiye’ye döndüğüm zaman bana ‘eğitim yap, araştırma yap’ diyen oldu mu? Hayır. Bakın ne kadar çok iyi yetişmiş insan yurt dışında. Bu Türkiye’yi iyi anlamak lazım” sözleriyle konuşmasını sonlandırdı. 

 


Bu HABERİ Paylaş!