ÇOCUK HAKLARI KOMİSYONUMUZ TOPLANDI


  • Ağustos 20, 2010
  • 3886

İTO Çocuk Hakları Komisyonu 5.Aralık.2008 Cuma günü 18.00’de aylık olağan toplantısını yaptı.
 
Toplantıya katılanlar: Dr. Müjgan Alikaşifoğlu, Dr. Işıl Pakiş, Dr. Rıza Yılmaz, Dr. Çoşkun Yorulmaz, Dr. Tülay Erkan, Avukat Cevriye Aydın, Dr. Aynur Yılmaz, Dr. Süheyla Ekemen
 
Alınan Kararlar:
 
1. Yenidoğan bebek ölümlerine ilişkin Hekim Forumu’na hazırlanacak 2–3 sayfalık yazı eldeki materyallerin değerlendirilmesiyle ve sağlık politikalarındaki değişimler çerçevesinde, bu hafta içinde Dr. Süheyla Ekemen tarafından hazırlanacak. Hazırlanan yazı komisyon üyelerine gönderilerek gözden geçirilecek ve sonrasında Hekim Forumu’na sunulacak.
 
2. Geçen yıl komisyon tarafından araştırılması başlanmış olan “çocuklarda uçucu ve uyuşturucu madde bağımlılığı” konusu yeniden değerlendirilecek, eldeki mevcut bilgiler Dr. Müjgan Alikaşifoğlu tarafından toparlanarak bir yazı halinde dokümante edilecek.
 
3. Çocuk platformunun tanıtılması, İTO Çocuk Hakları Komisyonu’nun platformdaki yerinin anlatılması ve İTO web sayfasında bu konun yer alabilmesi için platform toplantılarına katılmış olan Dr. Çoşkun Yorulmaz bu konuda bir yazı yazacak.
 
4. Çocuklara uygulanan gıda terörü araştırılacak.
 
5. Çocuk istismar olgularında muayenelerde yapılandırma modeli geliştirmek üzere geniş çaplı araştırma yapılacak ve bu konuda Amerika ve Avrupa’daki uygulamalar öğrenilerek, ülkemizde bu konuyla ilgili branş hekimleriyle yeni muayene modeli geliştirilecek. Geliştirilecek bu muayene modelinin İTO adına kongrelerde, seminerlerde hekimlere ulaşılabilir alanlarda tanıtımı yapılacak.
 
6. Bir sonraki toplantının 26 Aralık 2008 tarihinde yapılacağına ilişkin ortak kararla toplantı saat 19.30 da sonlandırıldı.


Bu HABERİ Paylaş!