Hastanelerimiz Karakol veya Cezaevi Değildir


  • Ağustos 25, 2020
  • 3287

Hastanelerimiz Karakol veya Cezaevi Değildir

POLİS ABLUKASI DERHAL KALDIRILMALI, AVUKAT EBRU TİMTİK VE AYTAÇ ÜNSAL ADLİ TIP KURUMU RAPORU GÖZÖNÜNE ALINARAK ACİLEN TAHLİYE EDİLMELİDİR


Avukat Ebru Timtik 235, Avukat Aytaç Ünsal 204 gündür ”adil yargılanma hakkı” talebiyle ölüm orucundalar.


Adli Tıp Kurumu’nun “cezaevinde kalamazlar” raporuna rağmen Ebru Timtik Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanelerinde (EAH), Aytaç Ünsal Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanelerinde (EAH) tutuluyorlar. Tıbbi müdahaleyi kabul etmediklerini açık olarak beyan ettikleri halde hastanede zorla tutuluyorlar.


Ebru Timtik ve Aytaç Ünsal’a destek olmak amacıyla günlerdir Dr. Sadi Konuk EAH önünde nöbet tutan Savunmaya Özgürlük Koordinasyonu üyeleri önce polis müdahalesi ile karşılaştı, daha sonra hastalar ve hasta yakınları tarafından kullanılan hastane bahçesindeki banklar iş makinaları tarafından söküldü. Bu sabah ise haftalardır hastane bahçesinde bekletilen polis otobüslerine akrep tabir edilen zırhlı araçlar ve ellerinde uzun namlulu silahlar olan özel harekatçılar eklenerek hastane ablukaya alındı.


Günlerdir ölüm orucu sürdüren ve tıbbi tedaviyi red eden avukatlar hukuk ile ilgisi olmayan bir karar ile zorla hastanelerde tutulmaktadır. Yetkililere hatırlatmak isteriz ki hastaneler halkın şifa aradığı yerlerdir, hastaneleri amacı dışında birer hapishane gibi kullanmaktan derhal vazgeçilmelidir.


İstanbul Tabip Odası olarak başta Bakırköy Cumhuriyet Savcılığı ve İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü olmak üzere bütün sorumlulara sesleniyoruz:


1- Hastanelerimiz polis karakolu değil, savaş koşullarında bile şiddetten uzak tutulması gereken sağlık kurumlarıdır. Bakırköy Dr. Sadi Konuk EAH’ndeki abluka derhal kaldırılmalıdır.
2- Adil yargılanma bütün yurttaşların en temel hakkıdır. Ölümün sınırındaki avukatlar Ebru Timtik ve Aytaç Ünsal acilen tahliye edilmelidir.


Hayatta hiçbir şey insan hayatından daha değerli değildir!

İSTANBUL TABİP ODASI
YÖNETİM KURULU

 


Bu HABERİ Paylaş!