"12 Milyonluk Kente, 3672 Yoğun Bakım Yatağı?"


  • Ağustos 18, 2010
  • 2342

12 MİLYONLUK KENTE, 3672 YOĞUN BAKIM YATAĞI
     İstanbul'daki yoğun bakım ünitelerindeki yatak sayısını değerlendiren Tüketiciler Birliği İstanbul Şube Başkan Yardımcısı Av. Burak Görgülü; "nüfus dikkate alındığında, İstanbul bir çok Anadolu kentinden daha kötü durumdadır" dedi.
     Tüketiciler Birliği İstanbul Şube Başkan Yardımcısı Av. Burak Görgülü konuyla ilgili olarak şu açıklamayı yapmıştır:
     Son günlerde derneğimize yoğun bakım yatağı sıkıntısı konusunda şikâyetler gelmektedir. Bunun üzerine derneğimizce İstanbul'da bulunan sağlık kuruluşları ile ilgili araştırma yapılmış ve şu veriler tespit edilmiştir:
     İstanbul'da, İl Sağlık Müdürlüğü'ne bağlı olarak faaliyet gösteren 52 adet devlet, 136 adet özel olmak üzere toplam 188 adet hastane bulunmaktadır.
     188 adet hastanenin 26 adedi devlet, 114 adedi de özel hastane olmak üzere 140 adet hastanede yoğun bakım ünitesi bulunmaktadır. 140 adet yoğun bakım ünitesinde bulunan yatak sayısı ise, sadece 3672'dir.
     12 milyonluk kentte, yoğun bakım hastaları için 3672 yatağın faaliyette olması düşündürücüdür. Yatak sayısının az olması nedeniyle sosyal güvence kapsamındaki hastalar için yatak bulunamamakta, İstanbul geneli için özel kuruluşlardaki yoğun bakım süreci için astronomik paralar talep edilmektedir. İstanbul, bu haliyle Anadolu'daki bir çok kentimizden daha kötü durumda bulunmaktadır.
     Sağlık hakkının ertelenemeyeceğini hatırlatır, durumu tüm kamuoyu ve ilgililerin dikkatine sunarız.
     Av. Burak Görgülü İstanbul Şube Başkan Yardımcısı
     TÜKETİCİLER BİRLİĞİ İSTANBUL ŞUBESİ


Bu HABERİ Paylaş!