TTB Yöneticileri, Sağlık Bakanı'na Hakaret Davasından Beraat etti


  • Ağustos 18, 2010
  • 1911

 


    Türk Tabipleri Birliği yöneticileri, Sağlık Bakanı'na hakaret davasından beraat etti

    Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konseyi Başkanı Dr. Füsun Sayek ile 2. Başkanı Dr. Metin Bakkalcı, sağlık çalışanlarının 5 Kasım ve 24 Aralık'ta gerçekleştirdiği iş bırakma eylemleri dolayısıyla düzenlendikleri basın toplantılarında, Sağlık Bakanı Prof. Dr. Recep Akdağ'a hakaret ettikleri iddiasıyla yargılandıkları davada beraat etti.

    Ankara 2. Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülen davanın bugünkü karar duruşmasına, Sayek ve Bakkalcı'nın avukatları katıldı.

    Cumhuriyet Savcısı İsmail İlhan, düzenledikleri basın toplantılarında, Sağlık Bakanı Recep Akdağ'a yönelik �algılama sorunu var� ve �patolojik bir durum� tanımlamalarında bulunan TTB yöneticileri hakkında kamu davası açıldığını anımsattı. İlhan, �Sanıkların sıfatları, sözlerinin mesleki terminolojiye uygun, hakaret niteliğinde olmayan, ağır eleştiri tarzındaki sözler olduğu, bu nedenle unsurları oluşmayan suçtan beraatlerine karar verilmesi talep olunur� dedi.

    TTB yöneticilerinin avukatları da savcının görüşü doğrultusunda beraat kararı verilmesini istediler. Yargıç M. Nuri Öztürk, Sayek ve Bakkalcı'nın beraatine karar verildiğini açıkladı.

    İddianamede, Sayek'in, �Sağlık Bakanı Recep Akdağ'ın bir algılama sorunu olduğunu düşünüyoruz� ve Bakkalcı'nın da �Bu eylemin büyüklüğünü görmemek patolojik bir durumdur� ifadelerini kullandığı, �algılama sorunu� ve �patolojik durum� tanımlamalarıyla, psikolojik bir rahatsızlık ve zeka geriliği yorumuna işaret edildiği savunuluyordu. Bu ifadelerle, Akdağ'a görevinden dolayı hakaret edildiği öne sürülen iddianamede, Türk Ceza Kanunu'nun �hakaret� hükmünü içeren 482/1-4 ve �resmi sıfatlılara işlenen cürümler-cezayı artıran hal� başlıklı 273. maddeleri uyarınca, Sayek ve Bakkalcı hakkında 4'er aydan 1 yıl 4'er aya kadar hapis isteniyordu.

(Basından derlenmiştir)

Bu HABERİ Paylaş!