KAMU HASTANELERİ BİRLİKLERİNİ KABUL ETMİYORUZ, REFERANDUM YAPIYORUZ!


  • Ağustos 25, 2010
  • 1526

Hükümet sağlığı hak olmaktan çıkaran, paran kadar sağlık anlayışını esas alan, ek vergi ve mezarda emeklilik düzenlemesi olan SSGSS yasası, birinci basamağı özelleştiren koruyucu sağlık hizmetlerini ve sağlık çalışanlarının iş ve ücret güvencesini ortadan kaldıran aile doktorluğu yasası, esnek ve kuralsız çalışmayı düzenleyen ve sağlık piyasasına ucuz iş gücü temini sağlamayı hedefleyen  “Tam Gün Torba Yasa’sından sonra,  Kamu Hastaneleri Birlikleri Yasa Tasarısı’nı Meclis gündemine taşıdı.

Sosyal Devlet olma anlayışından tamamen uzak, hastanelerin birer ticarethaneye dönüştürüldüğü, çalışanların köleleştirildiği, hastalarında müşteri haline getirildiği sisteme karşı Sağlık Meslek Örgütleri ve Sağlık Sendikaları bir dizi eylemlilik planladılar. Bu eylemlerin ayaklarından biri de Kamu Hastaneleri’nde referandum sandıklarının kurulması. 6–9 Nisan tarihleri arasında yapılması planlanan referandumların ilki bugün Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde gerçekleştirildi.

İstanbul Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Özdemir Aktan’ın konuşma yaptığı eylemde Aktan, hükümetin artık halkına karşı her türlü sorumluluğu üzerinden attığını, sağlık alanını tahrip eden bir dizi düzenlemenin ardından şimdi de Kamu Hastaneleri’ni satışa çıkardığına dikkat çekti. Aktan konuşmasında ayrıca, paran kadar sağlık hizmetinin egemen olduğu anlayışa karşı çıktıklarını ve bu anlayışın en temel taşı olan Kamu Hastaneleri Birlikleri Yasası’na hayır dediklerin ifade etti. Eylem, SES Anadolu Şube yöneticilerinden Naciye Erdoğan’ın ortak basın metnini okuması ve halk ile birlikte referandumun gerçekleştirilmesiyle son buldu.

Basın Açıklaması Metni İçin Tıklayınız.


Bu HABERİ Paylaş!